Fibercement Sistemler

Fibercement Sistemler

Fibercement Sistemler

İnsanın en temel gereksinimlerinden biri de barınma ihtiyacıdır. Başlangıçta sadece korunma içgüdüsüyle hareket eden insanoğlu ilerleyen süreçlerde içinde kaldığı yapının güvenliğine, sağlamlığına, rahatlığına, estetik ve konforuna daha çok önem vermeye başlamıştır. Geçen yüzyıllar; insanoğlunun gelişimini sağladıkça, barındıkları yapıların da gelişim ve değişimini hızlandırmıştır. Taş ve betonarme yapılardan daha hafif ve sağlam çelik konstrüksiyon yapılara doğru değişim süreci devam etmektedir.
Yapı sistemi ve kültürü değiştikçe, yapı da kullanılan malzemeler ve üretim tarzları da bu değişime adapte olmak için farklılaşmakta ve gelişmektedir. Kolay kurulabilen, hızlı ve ekonomik çözümler nihai tüketiciler için avantajlı olmaktadır.

Bu sürecin en etkili malzemelerinden biri olan otoklavlı fibercement -, her türlü yapıda kullanabilen esnek yapısı sayesinde sadece bir cephe kaplama malzemesi değildir. Her türlü mimari plana ve dokuya uygun, her türlü iklim koşulunda kullanılabilen ve yapıların çehresini değiştiren, kolay uygulanabilen fibercement levhalar çevre ve insan dostudur.
Literatürdeki kelime anlamı ‘elyaf takviyeli çimentolu levha ‘olan fibercement özünde içerik olarak doğal elyaf, mikronize edilmiş silika ve çimento ile hazırlanan hammaddenin özel makine hatlarından geçirilip, levha haline getirilmesi ve daha sonra da otoklav fırınlarında içindeki suyun çekilmesi ve kurutulması ile oluşturulmaktadır.

Aynı zamanda fibercement, yaşadığımız yüzyılda özellikle betonarme yapıların yerini almaya başlayan çelik konstrüksiyon ve prefabrik hafif yapı sistemlerinin ana hammaddesidir. HekimBoard markası ile 2001 yılında üretimine başlanan fibercement şu anda dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmektedir.